Nora Khalil i Folkets Hus, Lidköping

Det var en redan välrenommerad ung författare som besökte Lidköping på tisdagskvällen. Nora Kahlil är född 1997 Hon kommer från stockholmsförorten Alby. Hon har mött entusiastiskt mottagande för sitt skrivande, men också som scenpoet.
Hon har varit finalist i Ortens bästa poet.  På det Tensta Konsthalls textpris. 2022 debuterade hon med ungdomsromanen Yani, som nominerades till Augustpriset för Årets barn- och ungdomsbok.  Hon har även belönats med Hjärtansfröjd-priset för Sveriges bästa ungdomsroman. 2023 släpptes uppföljaren Abow. Några av er kanske hörde hennes Sommar förra året.

Efter en del skolbesök under dagen kom hon så till stadens kulturhus, Folkets hus. Där höll hon en föreläsning med levande ljus på bordet där hon berättade om sin väg för att realisera sina författardrömmar. Genom att ständigt utmana sig själv gick hon vidare framåt mot målet. Ett enkelt, men ack så betydelsefullt beröm om hennes handstil (sic!) stärkte hennes självförtroende. Hon skriver sina böcker för hand även numera.
Hon söker sina romanteman i närmiljön och fångar upp samtalsämnen och jargong. Hennes berättelse hennes författarliv var rättfram och chosefri.

Föreläsningen följdes av en skrivarworkshop för dem som var så hågade. Här fick deltagarna chans att testa några skrivövningar och diskutera dem under Nora Kahlils överinseende. Här handlade det om sätt att hitta fram till sitt eget kreativa skrivande.

BO BORG

Foto: Bo Borg


Folkets Hus Lidköping den 5 nov 2024
Föreläsning och skrivarworkshop med Nora Khalil

Lämna en kommentar