RUNE LINDSTRÖM
Nu börjar konsthösten. I september börjar höstsäsongen på flera gallerier och salonger. En del började redan förra månaden exempelvis på Sockerbruket och Aschebergsgatan i Göteborg.
På Kastellgatan har några redan öppnat och jag gjorde en kortare runda under söndagen.
Först blev det ett besök hos Göteborgs Konstförening. De visar målningar av Vidar Ericsson i det större rummet.
– Jag ställer ut en serie målningar som jag har arbetat med i närtid. När jag berättar om min konst landar jag alltid i processen. Det oförutsägbara som sker under vardagarna i ateljén är själva kärnan i mitt måleri. – – –
– I den här utställningen visar jag målningar där detaljerna finns dolda under det monokroma tillsammans med sådana som har innehållet på ytan.
Konstnärens egna ord om utställningen



I det inre rummet visar Annelie Krantz textila verk.
– Textila verk som rör sönderfall, minnen, materia, rester, processer i natur och människa. Spillror av tid. Vi sliter isär och faller ihop. Fogar samman, syr ihop, döljer hål. Tiden, flödet, samband. – – –
– Allt tar lång tid. Tekniken, materialet, en utgångspunkt, en gammal duk, ett linnetyg, det ska kännas i handen. Det ska kännas.
Annelie Krantz



Utställningen pågår t.o.m. den 7 september 2025
Galleri Box visar Hold on av Johan Nahoj
Förenklat så kan man nog säga att han redovisar större delen av sitt konstnärskap. Han har utgått från ett tidigare projekt ON-HOLD och lånat många av dess beståndsdelar, men vänder nu blicken inåt – mot konstnärens eget samlande, sorterande, kategoriserande och omformande.
Samlingen rymmer allt från frön till uttjänt – sådant som kunde ha kastats eller visats upp. Här finns färdiga verk, sönderrivna försök, stelnad färg, graffiti, myntstaplar, färgflagor, fotografier, stuvbitar och krossad marmor.
Hyllan och dess delar med sitt dubbla budskap är en viktig del. Dess förmåga att både visa upp och gömma undan. Ett behov av både ordning och rörelse – att skapa struktur i förändringen. Mellan att vila i kaos och att stå ut med ordningen i strukturen, mellan att släppa taget och hålla kvar.







Utställningen pågår t.o.m. den 14 september 2025
Galleri 54 visar Twist and Shout av Ingrid Blix och Oda Haugerud
Om jag har tolkat ”kartan” rätt så består den av tre verk. Varav det större, A Muse. Det är två ställningar i aluminium och akvarier/terrarier, med lite ovanigare innehåll.
Det tar avstamp i att Ullevi 1985 fick Rockförbud efter en alltför entusiastisk publik hade gett platsen sättningar i grunden. Den berömda göteborgska leran,
Sedan tar den sig vidare via humor och kroppar.
Om jag har förstått den tekniska beskrivningen rätt så borde jag sett rörlighet och hört ljud. Men när jag var där så kunde jag inte upptäcka några aktiviteter från utställningen.
I ”akvarierna” finns det ”lerfigurer” skapade av blålera lånad från Västlänkens bygge. Det hade varit intressant att se dem röra sig i takt till ljudet från pålningarna och andra ljud från underjorden..



Utställningen pågår t.o.m. den 14 september 2025
Foto & text Rune Lindström
Klicka på bilderna om ni vill se dem större. Fungerar ofta hos boborg.se
Vidar Ericsson
Still
Annelie Krantz
16 augusti – 7 september 2025
Göteborgs Konstförening – Kastellgatan 9 – Göteborg
Johan Nahoj
Hold on
22 augusti – 14 september 2025
Galleri BOX – Kastellgatan 10 – Göteborg
Ingrid Blix och Oda Haugerud
Twist and Shout
22 augusti – 14 september 2025
Galleri 54 – Kastellgatan 7 – Göteborg
–

