Elin Källman – Salongsamazon hos Galleri PS

BO BORG

”Hela världen är en skådeplats,
och alla män och kvinnor blott aktörer.
De träda in och gå igen sin väg,
och en man spelar många roller under
sin levnadstid.”

Så skrev Shakespeare. Han glömde att också kvinnornas liv är fyllda av rollspel. Det tydliggörs i konsten med det som kallas rolltagande konst med flera kvinnliga förlöpare. Konstnärer, går in i gestalter och situationer och prövar och känner in nya situationer och sammanhang. Det är bildkonstens variant av autofiktion. Det har Elin Källman sysslat med långt innan begreppet kom att ingå den svenska kulturjargongen.

Många av hennes målningar handlar om Lola, ett slags alter ego med drag av Elins utseende. Lola får spela rollerna och vara personan. Det är inte teater, rollen är ett konstnärligt verktyg för att se vidare. Förställningen är en viktig del av föreställningen.


” Jag är egofixerad, men vill inte visa upp mig själv. Men jag berättar gärna om hur Lola är.”
Hennes Lola är en blandning av fantasi, verklighet, nostalgi, drömmar, mystik och Elin själv. Lola är inte en porträttlik individ utan en symbolisk gestalt med drag av sin upphovskvinna.

Vi har mött henne i många bilder genom åren. Många av dem är ikoniska bilder av kaxiga tjejer som skiter fan i vad vi tycker. Hon ser ut och för sig som hon själv tycker och vill.

Lolorna är till skillnad från sina systrar i konsthistorien som merendels målats av manliga konstnärer inte objekt och ögongodis för män. Historiskt tittar dessa avbildade kvinnor och ofta idealiserade kvinnor åt sidan för att inte störa betraktarens värderande skärskådande. Lola tittaren rakt och tveklöst i ögonen på tittaren. Det är en viktig feministisk markör. Lola har humor också. Hon retas litet innan hon returnerar den manliga blicken.

Hennes utställning på Galleri PS heter Salongsamazon. Ett både ovanligt och mångtydigt ord. Här pekar det på en konstnär som verkar i konstens salonger, medveten om dess etikettsregler. Men samtidigt är hon beredd, till och med tvungen, att utmana dess konvenans och normer. Hon är en som vill vara orädd och inte bangar för att ta plats. Så uppfattar jag upphovskvinnan till de tuffa bilder en kan se på utställningen.

Utställningen presenterar 14 stora nya målningar. Och visst hittar en igen sin Lola ändå fast tiden har gått och tagit med sig hennes drag.  Hon har sin egen stil.
Elin Källman är en bra målare som fångar psykologin och attityden i ansikten och kroppar. Hon arbetar med kraftigt uttrycksfulla linjer. Hennes sätt att gestalta kvinnornas psykologiska närvaro är utan filter. Ofta finns också en air av kvinnlig sexualitet över fler av motiven.
Egon Schiele är en kollega i konsthistorien. Liksom denne skildrar hon kroppen som sårbar, men också begärande. Hon arbetar med färgen som emotionell energi. Måleriet och färgen får påverka berättelsen på ett sätt som bara bra måleri kan. Det är ett måleri som kan tyckas grovt, men som har sin egen precision som registrerar ochh skapar känslor.

Här finns några målningar som för tankarna till den morska Lola vi sett förut i några av Elin Källmans vassaste målningar med en vild och vacker och cool brud som ger oss fingret. Men är inte hennes ögon litet släckta nu. En symbolisk blå ros finns med. En mystisk symbol för hopp och nya möjligheter. I en annan bild som heter Sminkbox sitter Lola omgiven av sina kära sminkattiraljer. Her we go again!
En bild avviker med sin livskraftigt prunkande grönska och två rödhåriga tjejer som sminkar sig. Detta är jag heter den.

Men det finns också andra sidor.

I ett programblad hon själv skrivit till utställningen berättar hon om den bröstcancer hon drabbades av 2022. I en målning står en trött kvinna utan det röda hår som var Lolas kampsignal. Lola flyger i det här läget bort som fjärilar.

Elin Källman är en träffsäker målare. Hon har blick för det väsentliga i karaktären som får det yttre att lyfta fram det inre. Hon är så förfaren  både att forma egenarten och att förmera den med färgen. Hon är en av de skickligaste att hitta djupdimensioner och känslostyrka i sin performativa identitetskonst.

Den här utställningen är ett kraftbevis av en målaren Elin Källman som är påtagligt närvarande i alla delar av sitt måleri.

BO BORG

Foto: Bo Borg

Klicka på bilderna om ni vill se dem större. Fungerar ofta hos boborg.se


Sockerbruket 17 Göteborg
Galleri PS
Salongsamazon
Elin Källman, måleri
Utställningsperiod: 7–22 februari 2026

Lämna en kommentar