Förvandlad stad av Karl Kadhammar

Då är då och nu är nu. Sällan mötas det två. Men om sådana möten kan iscensättas blir det spännande. På det är Karl Kadhammars nya bok En förvandlad stad ett utmärkt exempel. Inte ens det förflutna är hugget i sten visar det sig när det får nya förtecken i samtida jämförelse.
Fotografen och författaren har gjort en bok med ett lika enkelt som rasande effektivt koncept. Han hittar ett intressant historiskt foto ur något arkiv med motiv från Stockholm. Så söker an upp platsen och ser hur den och dess innevånare tar sig ut idag. Med mobilkameran ständigt beredd har Karl Kadhammar i dag besökt Stockholmsmiljöer han fascinerats av i historiska arkivbilder. Och på sitt instagramkonto @i_en_forvandlad_stad har han visat bilder av gammalt och nytt tillsammans. Kontot har i dagsläget 52 000 följare. Och undra på det.

Hur har miljöerna förändrats? Och hur tar sig människorna ut?
Bokens omslagsbild är ett montage av en scen från Mariaberget från då kopplat till hur utsikten från den platsen ser ut idag. Bilden skapar en känsla av optimism. Så olika bilderna är känner man ändå en kontinuitet i utvecklingen. Den nutida stad vi ser över dåtidens tvättlina ser ut som en omöjlig hägring. Men vi vet att den blev verklighet och finns.

Boken är en bilderbok med korta förklarande texter som ger bakgrund och sammanhang. Uppslagen visar då och nu. Inte hopmonterade men presenterade sida vid sida. Det mesta är annorlunda, åtminstone ger det annorlunda intryck. Det blir inte nostalgi som jag ser det även om utvecklingen gått hårt fram med många miljöer. Framåtskridandet har ett pris men också en belöning. Det är nog inte många av oss som skulle vilja gå på de leriga gatorna och bo i de kåkar som i nostalgins skimmer kan se så trevliga ut på gamla svartvita foton.
Men visst kan förändringen se omskakande brutal ut när man ser bilden av bilden av trähusbebyggelse i Nya Hagalund kontrasteras mot de enorma flerfamiljshus i en miljonprogramsarkitektur vars massiva skala och ornamentlösa kyla i uttrycket skrämmer. Men skulle man jämföra bostadsstandard, komfort och hygien i bostäderna skulle få föredra de gamla träkåkarna.

I ett uppslag som fått rubriken Lägereld ser vi hur hela familjen ser på den svartvita Tv-n. Nutidsbilder ur samma rum sitter alla, gammal som ung försjunken i varsin mobiltelefon eller dator.

Boken är indelad i tre huvudavsnitt som fått samlingsnamnen Människan, Rummet och Tiden. Vi känner igen oss i de nytagna bilderna. Och de gamla bilderna är så bra att vi nästan känner att vi är där.
Ibland känns det som en del miljöer och situationer har stått pall mot tidens tand, som bildparet från Årsta centrum.

Många uppslag ger tankar om utveckling och framsteg. Var det bättre förr? Det tycker nog inte de frostbitna spårvagnsförarna på den gamla bilden om de skulle se de nutida kollegornas arbetsmiljö.

”Med undantag för några arkitektoniska snedsteg och väl djärva beslut i stadsplaneringen är jag ändå av uppfattningen att Stockholm är bättre och vackrare nu än någonsin”, säger bokens upphovsman. Och trots flera hugg av nostalgi är jag helt enig och känner mig styrkt av den här boken.

Karl Kadhammar är författare, fotograf och producent på Sveriges Radio. Den här boken blev möjlig blev till tack vare en crowdfunding-kampanj där över 1300 personer förbeställde boken. De tackas i boken och som mycket nöjd läsare vill jag förstås stämma in i och understryka det tacket för det här är verkligen en bra bok med slagkraftiga och pedagogiska texter och ett suveräna bilder från då och nu som får en särskild kraft när de får mötas som här.

BO BORG

Bokens omslag är ett montage av bilder av Karl Kadhammar från 2023 och Lennart Nilsson i slutet av 1940-talet.
Porträttet av Karl Kadhammar är taget av Daniel Bäckström
Uppslagen ur boken är fotograferade av Bo Borg

Klicka på bilderna om ni vill se dem större. Fungerar ofta hos boborg.se

Copyright/fotograf: Daniel Bäckström

Här finns en stor mängd bilder från dåtid i kombination med nutid:

https://www.instagram.com/i_en_forvandlad_stad/

Karl Kadhammars Instagramkonto närmar sig nu 54.000 följare. Första upplagan av boken är slutsåld.
Red.:s anm.

Bok: Förvandlad stad
Författare, fotograf: Karl Kadhammar
Form: Patric Leo
Förlag: Max Ström
ISBN: 9789171266040

Lämna en kommentar