För mig är det är svårt att tänka sig en bättre konsertupplevelse än en kväll med Gothenburg Combo. Jag har hört dem många gånger och de tillhör mina absoluta konsertfavoriter. De två gitarristerna David Hansson och Thomas Hansky har osedvanlig musikalitet och smittande spelglädje. Dessutom har de alltid varierad och spännande repertoar. Jag har hört dem spela alltifrån Bach till minimalistiska tonslingor. Ofta spelar de något annorlunda man inte kan höra någon annan stans. Alltid på ett sätt som fascinerar och engagerar.
Skulle man beskriva gitarristerna David Hansson och Thomas Hansky med ett ord bleve det virtuoser. Deras tekniska kunskaper och förmågor är minst sagt imponerande. Ingenting gitarriskt vekar omöjlig för dem. Till de har de ett precisionssamspel som är sömlöst. Till tekniken kommer en musikalitet som för en närmare även musik en inte trodde att en gillade. Teknik, musikalitet och spelglädje är deras vinnande combo och usp.


Konserten i Lidköping i lördags eftermiddag hade rubriken Det ljudande biblioteket. Det var (som vanligt med dom) en musikalisk höjdare.
De har en tid jobbat med ett högintressant projekt. De har bett kompositörer med olika bakgrund och i olika genrer skriva musik för dem. Utgångspunkten skulle vara att kompositörerna skulle ha ett litterärt favoritverk i tankarna när de komponerade. Den idéen visade sig intressera många och ge många olika musikaliska resultat. Den här konserten fick vi höra 12 av dessa.
Det är många namnkunniga kompositörer som svarat på deras förfrågan om specialskrivna verk med litterär utgångspunkt. Vad sägs om Sven-David Sandström, Georg Riedel, och Ulf Dageby för att bara nämna några.
Musikerna introducerade styckena på ett intresseväckande sätt.
Det blev förstås ett varierat program fullt av olika sorters musik, alltifrån mera klassiska klanger, via jazz och visa mot populärmusik av tolv olika kompositörer var med sin utgångspunkt och stil.
Utan att rangordna fastnade jag särskilt för några. Sven-David Sandströms Dagen Svalnar. Det har inspirerats av Edith Södergrans dikt. Milt och vilsamt interfolieras med oro.
Lena Willemarks verk hade den där fina och mystiska folktonskänsla man väntar sig och gitarristerna ljudade här även vokalt.


Kvällens mest ”klassiska” verk visade sig (överraskande för mig) vara skrivet av Emil Svanängen aka Loney Dear. Det var finstämda nästan brahmska musikaliska linjer.
Janne Schaffer har skrivit ett stycke inspirerat av Nalle Puh. Det var mjukt böljande ädelpop av bästa märke.
Det var imponerande hur alla dessa och de andra styckena (inalles tolv), så olika musikaliska ingångar och uttryck de har alla passade Gothenburg Combo som hand i handske.
Jag har sett dem karaktäriseras som ”notoriskt gränsöverskridande”. Och håller med. Det är en kvalitet som heter duga.
Bland många höjdpunkter den här kvällen var deras komposition Maelstrom, inspirerad av Jules Vernes En världsomsegling under havet den högsta för mig. Den musiken är helt trollbindande.
Publiken var entusiastisk. Som extranummer spelade de ett tvåtusen år gammalt stycke med kinesiskt ursprung. Åren går, och det mesta förändras men ändå känns det som de känslor bra musik förmedlar är tidlösa.
Den här konserten med Gothenburg Combo blev något alldeles extra.
BO BORG
Foto: Bo Borg
Missionskyrkan Lidköping den 19 oktober 2024
Det ljudande biblioteket
Gothenburg Combo, David Hansson och Thomas Hansky
Arrangör: Lidköpings Konsertförening
Se min recension av Gothenburg Combos CD nomad här https://boborg.se/2021/12/04/nomad-gothenburg-combo/

