Lars-Erik Ström – Galleri Porten i Lidköping

BO BORG

På galleri Porten i Lidköping kan vi nu se ett fint urval bilder av Lars-Erik Ström som påminner om vilken fantastisk konstnär han är.

Först kommer Lars-Erik, sen kommer vi andra”, sa Torbjörn Nolkrantz, själv en av de främsta. Och jag har hört kollegor hålla med.

Kollegan Hans Andersson har sagt: ”Jag såg den lilla utställningen med Lars-Erik Ström på Skövde konstmuseum häromåret.  Vilket måleri! Det var lätt det bästa jag såg under hela mitt besök på museet.”

”Det är ett jävla bra måleri ” säger Chennet Juhlin.

Så där kan en fortsätta.

Det är något särskilt med Lars-Erik Ströms (1929 – 2017) bilder, oavsett om det handlar om oljemåleri, emalj eller grafik. Den här utställningen visar fina exempel i alla de teknikerna.

Lars-Erik Ström är norrköpingsgrabben som blev västgöte och bosatte sig i Broby och senare Lidköping. Hans gedigna konstnärsutbildning började 1948 på Slöjdföreningens skola där han studerade till 1952. Där var Nils Wedel en betydelsefull lärare. Därefter studerade han på Valand 1952 – 1956 där Endre Nemes kom med inspiration från kontinenten. Litet slarvigt kan sägas att Nemes betydelse för Lars-Erik Ström var att han insåg att han inte ville måla som läraren.
Han gick sin egen väg redan från början.

Trots att det här handlar om verk som i vissa fall är över femtio år känns de fräscha, aktuella och självklart samtida då som nu. Stilar och bildideal har kommit och gått. Men när bilderna är så bra som hans ställer de sig vid sidan av trender och stilväxlingar. Hans bilder blir inte omoderna för han verkade konsekvent vid sidan av bildmoden och trender.

En kan inte beskriva Lars-Erik Ströms skapande utan att använda ord som färgglädje, originalitet, humor, egensinne och sinnlighet. Och ändå om en gör det får en inte med allt i hans rika konst.

Han har en särskild förkärlek till rörelsen. Det finns en smittande energi i hans kompositioner. De utstrålar vitalitet, kraft och vilja. Det ser ut ha gått fort. Det kan det bara göra för en konstnär som han som visste vad han ville skapa och kunde det han ville och inte tvekade. Många av hans kompositioner och bildbeskäringar är hisnande i sin träffsäkerhet. Att gå så direkt på det väsentliga i motivet kräver kunskaper och bildseende utöver det vanliga.

Han målade med färger som gav de starka effekter hann ville ladda sina bilder med. Energin förstärks av färgen. Tveklöst tycks det, men utan tvekan mitt i prick. Hans bilders ytor bultar av liv och pulserande färgmöten. De är precisa fast de är utanför norm och mall.

Det finns en härlig humor i flera av hans bilder. Han är en av få som kan visa att konst inte behöver vara allvarlig för att vara seriös. Vem har gjort en tandläkarbild så att en skrattar åt tandläkarskräcken, glömmer den och förlorar sig i bilden.

Sensualiteten är att annat kännetecken i hans konst. Den påtagliga ömsintheten är robust och samtidigt innerlig, som en smekning av grova händer.

Han hittade sitt eget sätt i måleriet. Och hans emaljmålningar är befriande egensinniga.

Så där kan en fortsätta. För den här lilla utställningen är så rik och ger en så bra bild av på det som gör konsten och förstås då särskilt Lars-Erik Ströms, så angelägen och viktig i våra liv.

Att vara positiv är ett sätt att leva och överleva menade Lars-Erik Ström. Sådan är hans konst. Det är nog därför hans konst lever vidare med oförminskad styrka och lyskraft.

Genom ett välvalt urval och en verkningsfull hängning ger den här lilla utställningen en god bild av flera sidor av Lars-Erik Ströms viktiga konstnärskap. Den här utställningen ska ni inte missa!

BO BORG
Foto: Bo Borg

Här kan du se en kort presentation av boken om Lars-Erik Ström https://boborg.se/2020/02/24/lars-erik-strom-boken-om/

Klicka på bilderna om ni vill se dem större. Fungerar ofta hos boborg.se


Galleri Porten,
galleriet ligger på Schougska gården bakom
Handelsbanken Vid nya stadens torg 7 i Lidköping
Vi minns Lars-Erik Ström
Olja, emalj, grafik.
Utställningsperiod: 4 oktober – 18 oktober 2025
Öppet lördagar 10–14

Lämna en kommentar