Kvinnor bakom kameran: 1848–1968 visas hos Hasselblad Center, Götapatsen i Gbg

RUNE LINDSTRÖM

Sommarens stora fotoutställning Kvinnor bakom kameran 1848 – 1968 hos Hasselblad Center i Göteborg  bygger på den nyligen utgivna boken med samma titel. En bok som från sin första dag blev ett klassiskt referensverk – inte så konstigt eftersom den är den enda i sitt slag.

Lite konstigare är kanske att det dröjt så länge, men det har tagit många timmar att producera den.
Här finns mera om boken.

Under fotografins första tid så var det kvinnliga inslaget dominerande. En ny verksamhet och ett nytt yrke som inte var inlemmat i ett manligt skråväsende. Här såg kvinnor med behov av att göra något utöver sin kvinnliga roll sin chans.  

En stor mängd fotoateljéer uppstod runt om i landet under sekelskiftet och de flesta drevs av kvinnor.
Under 1900-talets första hälft minskade antalet kvinnliga fotografer kraftigt och yrket kom att domineras av män. Samtidigt som enbart männen uppmärksammades.

Här presenteras 24 fotografer på – allt från hovfotografen Bertha Valerius (1824–1895) till reportagefotografen Anna Riwkin-Brick (1908–1970). Dessutom finns det teman som självporträtt, landskap, reportage, mode och reklam, med 30 kvinnliga fotografer. Urvalet visar kvinnliga fotografer – från norr till syd i Sverige – och bredden i deras verksamheter. Här finns porträttfotografer och entreprenörer som drev ateljéer, några av Sveriges första pressfotografer och konstnärer som experimenterade med fotografiska tekniker.

Självporträtt

Boken börjar 1848 med Amalie Motander, den första kända kvinnliga fotografen i Sverige och slutar 1968. Ett år som var präglat av global och kulturell omvälvning, Ett år med kvinnlig frigörelse och synlighet.

Beata Bergstrm (1921–2016) förändrade teaterfotografiet totalt. Tidigare hade man bara jobbat med arrangerade bilder med valda stycken ur en föreställning. Hon blev en del av teatern och dess dagliga arbete och dokumenterade så mycket mera

I utställningen finns så kallade vintage prints, det vill säga originalkopior skapade av fotograferna själva, inlånade från museer, arkiv och privatpersoner. Men en majoritet av bilderna är nyproducerade i pigmentutskrifter, beroende på att mycket av materialet endast finns som glasnegativ som behöver digitaliseras för att kunna visas. Många originalbilder är också mycket sköra. För att göra motiv och fotografers arbete rättvisa har nya utskrifter varit nödvändiga.

Foto & text Rune Lindström

Klicka på bilderna om ni vill se dem större. Fungerar ofta hos boborg.se


PS
Utställningen visas på Hasselblad Center i Göteborg 23 maj – 27 september 2026
Därefter turnerar den vidare till Fotografiska i Stockholm där den visas 4 december 2026 – 11 april 2027
Ytterligare turnéplatser planeras till och med 2028

Några bilder ur boken

Rosalie Sjöman i sin ateljé med personal, självporträtt, 1860-tal. Nordiska Museet
Fröken Andersson, pensionatet, Stora Björstorp, Undenäs, 1910. Foto: Dagmar Eriksén. Västergötlands museum.
Kvinna med hund och papegoja, u.å. Foto: Anna Ollson.Värmlands museum
Alma Haag med spegel, 1900-talets början. Privat ägo


Kvinnor bakom kameran: 1848 – 1968
Curator: Dragana Vujanović Östlind i samarbete med fotohistorikern Eva Dahlman
och fotografen Lena Wilhelmsson. Textförfattare: Magnus Bremmer, mediehistoriker.
23 mars – 27 september 2026
Hasselblad center
Götaplatsen, Göteborg

Lämna en kommentar