Katarinahissen funkar igen!

GRATIS ATT ÅKA TILL DEN 1 JULI 2024

På fredagen upptäckte jag att Katarinahissen åter fungerar efter att ha varit ur funktion under långa perioder.

Jag tog en gratistur och fotograferade utsikten över Slussenbygget från hisskorgen.

Först stod. Hissen still i tretton år, renoverades och togs i bruk i oktober förra året.
Då fungerade den i ungefär en vecka. Sedan gick den sönder. Det blåste för mycket.

Efter reparation var hissen igång ytterligare några veckor innan den togs ur bruk i slutet av november. Sedan dess har den stått still.

För tre månader sedan frågade jag Atrium Ljungbergs kommunikationsavdelning när den kan vara i gång igen.
Jag fick ett lite svävande svar, eller ordagrant: ”Hissen är som vi kan konstatera ur funktion och det beror på problem med dörrmaskineriet.
Då Katarinahissen är Q-märkt behöver vissa åtgärder först godkännas av en antikvarie. Därav tar problemet längre tid att åtgärda.”

Men nu fungerar den alltså igen. Och det är gratis att åka till den 1 juli, sedan kostar det 20 kronor för en tur.

Lite dyrt kan jag tycka.
Varför inte låta folk åka gratis, eller låta SL-kortet gälla?

LARS EPSTEIN

Foto Lars Epstein

Klicka på bilderna om ni vill se dem större. Fungerar ofta hos boborg.se


Lämna en kommentar