LARS EPSTEIN
ÖPPEN KONSTVERNISSAGE I TUNNELBANAN NU PÅ LÖRDAG
Konstväxlingar kallas konstutställningarna på fem tunnelbanestationer som byts ut en gång om året.
Nu är det dags igen.
På stationen Zinkensdamm möter resenärerna konstnären Jan Håfströms välbekanta motiv, inte minst Mr Walkers (Fantomens) bortvända ansikte med den karakteristiska hatten.


Jan Håfström – Zinkensdamm
På Slussen visar den samiska konstnären Outi Peski bland annat jättestora bilder på den hornprydda huvudbonaden ládjogahpir och andra ”samiska” motiv.
På Mariatorget kan man betrakta den brittiske konstnären och fotografen David Shrigleys fotografier med kortfattade bildtexter, lite i samma stil som han brukar göra sina målningar.


David Shrigley – Mariatorget
Nu på lördag den 3 oktober blir det allmän, öppen vernissage på de fem stationerna, där de flesta av konstnärerna är närvarande och berättar om sina verk.
Vernissagen startar på Gärdet kl.13 med invigningstal och kl 13.15 intervjuar konstpedagogen Marie Andersson konstnären Ludvig Helin, kl. 13.35 samtalar hon med konstnären Jan Håfström på Zinkensdamm och kl.13.50 med Ulrika Lublin om David Shrigleys fotografier på Mariatorget.
Därefter, kl.14.05, fortsätter vernissagen på Slussen med konstnären Outi Peski och avslutas kl..14.30 – 14.40 på Fridhemsplan med konstnären Camila Manuelsdotter Pino.
Alla intresserade är välkomna att deltaga.
Konsten sitter alltså uppe på stationsväggarna i ett år, vilket jag kan tycka är en lite väl lång period.
Varför inte ett kvartal istället. Då hinner folk inte tröttna på konsten. Dessutom får fler konstnärer chansen att ställa ut sina verk.
Det kanske visserligen blir lite dyrare.
Men nu när regionen har låtit införa den påträngande rörliga reklamen, som är svår att värja sig mot på de nymonterade enorma reklamtavlorna på flera stationer och som drar in så mycket större reklamintäkter än tidigare skulle man ju kunna ta en liten del av dessa pengar för att finansiera ett utökat konstutbud som motvikt.
LARS EPSTEIN
Foto Lars Epstein
Klicka på bilderna om ni vill se dem större. Fungerar ofta hos boborg.se
Ny konst på 5 T-banestationer
Gärdet
Zinkensdamm
Mariatorget
Slussen
Fridhemsplan
Vernissage lördagen den 3 oktober 2026
Verken visas under ett år

